GS CASH

GS CASH SABAH GAZETESİNDE SEKTÖREL YAYIN BÖLÜMDE YERİNİ ALDI
Anafis “Bir oyun bir rüya”
Ön ödemeli kartlar ve elektronik transfer konusunda yaygın bir ağa sahip olan Anafis, online oyun pazarının da önemli aktörlerinden biri. Firması hakkında sorularımızı yanıtlayan Anafis Yönetim Kurulu Başkanı Sadun KAYA online oyun Türkiye pazarı hakkında rakamsal verileri de bizlerle paylaştı.
Anafis Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’yi tanıyabilir miyiz?
Anafis, ön ödemeli kartlar ve elektronik transfer konusunda yaygın ağa sahip ilk Türk şirketidir. Ağı kapsayan ön ödemeli satış hizmetleri ya da entegre olduğumuz diğer ağlar üzerinden ödeme çözümleri sunuyoruz. Sözleşmeler yoluyla ya da anlaşmalı olduğumuz toptancılar vasıtasıyla güçlü bir satış ve hizmet ağımız mevcut. Türkiye de ön ödemeli hizmetler konusunda dağıtım ve hizmet veren ilk ve tek Türk şirketiyiz. Mobil ödeme hizmetleri ile de entegre olmuş bir şekilde hizmet sunuyoruz. Yerli ve yabancı onlarca firma ile gerek epin distribütörlüğü gerekse GSCASH ve Gamesilk adımıza tescilli markamız ile hizmet veriyoruz.
GSCahs ve Gamesilk hakkında da bilgi alabilir miyiz?
Gamesilk, ilk defa 2005 yılında online oyun sektörüne adım atmış öncü birkaç firmadan birisi. Oyunun bir eğlence aracı olarak kullanıldığı ülkemizde, sanal para birimlerinin de ilk yasal distribütörlüğünü alan Gamesilk, bir çok yerli ve yabancı firmanın da çözüm ortağı olarak çalışıyor. Hizmetlerimiz sadece satışla sınırlı değil. Satış sonrası da müşteri memnuniyeti ve kaliteye verdiği önem sayesinde Alman TUV Kalite Belgelendirme firmasından 2007 yılı itibarı ile de ISO9001 Kalite Belgesi aldık. Gamesilk, online oyun sektöründe adımıza tescilli bir marka. Sadece yurtiçi ile sınırlı değiliz, yurtdışı operasyonlarımız da var.
Peki GSCAHS?
2011 yılı itibarı ile internet ortamında yapılan ödemelerin güvensiz olması ve bir çok problemin yaşanmasından dolayı Türkiye’de bir ilk olarak, internet ortamında ön ödemeli kart sisteminin temelini attık ve GSCASH ismini adına tescil ettirerek global olarak pin tabanlı uluslararası ödeme hizmetini sunmaya başladık. Sektöre ilk girişiyle birlikte yoğun bir ilgiyle ve taleple karşılanan GSCASH Pin Tabanlı Ödeme Yöntemi, bugün 12 milyonu aktif olmak üzere toplam 18 milyon bireysel ve kurumsal kullanıcıya sahip. Anlaşmalı olduğumuz entegrasyon yapılmış POS satış noktalarında pin tabanlı GSCASH ön ödemeli kodlarımızı sistematik olarak sistem entegrasyonu içinde fiziksel olarak satışını yapmanın avantajını yaşıyoruz. Mobil Ödeme ile entegre olduğumuz sistem yurtiçinde Turkcell ve Avea. Yurtdışında ise MOPAY üzerinden 200 ülkenin Mobil Ödemesine entegre olmuş durumdayız. “Başarımız başaracaklarımızın teminatıdır” anlayışı ile büyüyen GSCASH 2011 de 150.000 TL’lik KOSGEB Hibe Proje Desteğine layık görüldü ve böylece, kalitesi ve güvenilirliği resmi olarak da kanıtlandı.
KOBİ’lere proje hazırlama konusunda profesyonel destek de sunuyorsunuz…
Evet. KOSGEB’le elde ettiğimiz başarıyı diğer KOBİ işletmelerle paylaşmak için, isteyen KOBİ’lere hazırlamak istedikleri ya da düşündükleri, KOSGEB, Kalkınma Ajansları ya da Dünya Bankası Hibe Destek Projelerini de profesyonel olarak hazırlıyoruz. Hazırlayacağımız projeleri isteyen KOBİ’lere bir bedel yerine mal ya da hizmet karşılığı yani bir çeşit barter usulü ile de yapabiliyoruz.
Türkiye online oyun pazarı hakkında neler söylemek istersiniz?
2000 yılı başlarında dünyada başlayan ve 2007 yılı itibarı ile de adeta dünyayı sarsan ve ülkemizi de bu global sarsıntının etkisinde bırakan online oyunlar, ülkemizde de 12 milyona yakın kullanıcısı ile dev bir pazar haline geldi. Tabi pazarın büyümesi aynı zamanda bir takım zorlukları da beraberinde getiriyor. Yıllık ortalama 5 milyar USD’lik cirosu ile ülkemizde de dev bir sektör haline gelen online oyunlar, özellikle yabancılar için de ülkemizi tercih edilen bir pazar haline getirdi. Türkiye’de 40 bin’den fazla internet cafenin olduğu biliniyor. Bu cafeler, çalışanları, işyeri sahipleri, aileleri, bu sektöre hizmet veren gıda gibi yan sektörler de göz önüne alındığında, ortalama 1 milyondan fazla insanın ekmek yediği bir sektör haline geldi. Bu rakam ülkemiz nüfusunun 70’de 1’i ve yaklaşık yüzde 1,5’luk bir rakama tekabül eder. Bu, pazarın büyüklüğünü gözler önüne sermek için önemli bir rakam.